„SU-MENĖK“ autobusas-galerija

„SU-MENĖK“ autobusas-galerija

Šiuolaikinio meno iniciatyva „SU-MENĖK“ stebinti siekia kiekvienais metais. Šįkart net 49-ias šiuolaikinio meno erdves papildė ir 50-oji – važiuojanti galerija! Specialus „SU-MENĖK“ autobusas, vežios ne tik po vietas pripildytas meno, bet juo prisipildys ir pats.

Manto Meškėlos drobės kviečia į asmenišką, istorinę ir kartu kasdienišką kelionę po Vilnių. Autorius kuria ekspresyvius peizažus, fiksuojančius kintančią miesto tapatybę. Remdamasis lietuvių koloristinės tapybos tradicijomis, Meškėla brėžia maršrutus tarp miesto atminties ir dabarties.

Mantas Meškėla. Vilnius gruodyje, 2024

Mantas Meškėla – licenzijuotas nekilnojamojo turto vertintojas ir jaunosios kartos tapytojas, savo kūrybinį kelią pradėjęs 2007 metais, baigdamas studijas Savicko dailės mokykloje. Vėliau tapybos mokymąsi tęsė privačiose pamokose pas Arvydą Pakalką, mokėsi akademinio piešimo pas Marijų Piekurą. Mokytojų paskatintas, tapyti aktyviai pradėjo nuo 2010 metų. Manta Meškėla yra surengęs keturias personalines parodas ir dalyvavęs keliose grupinėse tapybos parodose.

„Mano profesinis ir tapybinis susitikimas lėmė jautrų pastabumą Vilniaus miesto detalėms. Asmeninė tapyba yra kelionė Vilniumi, kuri neturi pradžios, pabaigos ir laiko. Jaučiuosi, tarsi bendraučiau su pašnekovu, kurio kasdienybę tapau drobėje. Dialogas su Vilniumi yra atviras ir neišsemiamas. Kiekviena klajonė po miestą yra kažko naujo atradimas. Vilnius turi akis. Jų gelmę įžvelgiu languose. Senojo Vilniaus gatvės – miesto arterijos, vedančios į uždarus kiemelius, sandėliukus, krentančios šviesos properšas. Seno miesto mūro, medžio, žalumos kvapas, daugiasluoksnis architektūrinis skambesys, ritmai ir istorija įkvepia mane kurti. Stebiu kaip jis keičiasi ir modernėja. Man artimas yra senasis, sukrypęs, autentiškas Vilnius su medinukais, sandėliukais, siauromis bruko gatvelėmis, šlaitiniais čerpinių kepurių stogais, didingomis bažnyčių varpinėmis. Net jei pakeisi jo rūbą, kūnas išlieka tas pats – gotikinis, barokinis, klasicistinis“, – sako tapytojas.

Viduje autobuso pasitiks net septyni M. Meškėlos tapybos darbai.

M. Meškėlos tapomas Vilnius yra be žmonių. Kai kuriuose tapybos darbuose matomas abstraktus žmogaus siluetas, tačiau didesnis dėmesys sutelkiamas Vilniaus buities ir būties dialogui. Tai džiūstantys skalbiniai balkone, aprūdijusios kriauklės, girgždančios medinės laiptinės, perkrauti šiukšlių konteineriai, senos virtuvės, vienišas dviratis laiptinėj. Kaip kad tapytojas teigia, kasdienės klajonės po miestą leidžia jam toliau ieškoti neatrasto Vilniaus.

Mantas Meškėla. Dabartis, 2024

„Tapydamas Vilnių, nesiekiu tapti dokumentikos kūrėju, o veikiau miesto kaitos liudininku. Klajodamas po Vilnių bandau iš užmaršties prikelti drobėse objektus, kurie po truputį nyksta. Užfiksuoju tai, kas po kelių metų atrodys jau kitaip. Įdomu, kaip tam tikros Vilniaus vietos, visai kaip ir mes, žmonės, sensta, keičiasi. Kaita yra natūrali. Kiekvienas senatvės procesas turi savitą žavesį – vidinį ir išorinį. Tokia Vilniaus savastis“, – teigia menininkas.

Prisijunkite prie šios kelionės ir jūs – pamatykite dailininko darbus „SU-MENĖK“ autobuse įrengtoje tapybos ekspozicijoje!



Previous
Previous

Kas ypatingo laukia šiuolaikinio meno erdvėse pirmąją „SU-MENĖK“ savaitę?

Next
Next

Žiemos niūrumą Vilniaus gatvėse skaidrins „SU-MENĖK“ autobusas-galerija