Susipažinkim (II): Energetikos ir technikos muziejus, VDA Lauko ekspo, galerija terra recognita, Vlado Vildžiūno galerija/Jeruzalės skulptūrų sodas, Ideas Block - Kompresorinė

Rūta Šipalytė, Silicio namai II-III, 2022. Nuotr. aut. Jurgita Jasinskaitė

ENERGETIKOS IR TECHNIKOS MUZIEJUS

Kuo ypatinga jūsų dabartinė paroda?

Vasario mėnesį muziejuje vyks 3 svarbios parodos:

1. Interaktyvi, tarptautinė paroda „Leonardo da Vinčio mašinos“ – ekspozicijoje lankytojai gali pamatyti kelias dešimtis garsiausių Renesanso epochos genijaus kūrinių reprodukcijų, tarp kurių – „Mona Liza“, „Pasaulio gelbėtojas“ ir garsioji freska „Paskutinė vakarienė“.

2. Vasario 6 d. Katilų salėje atidaroma grupės menininkų paroda „Galvos, kaukės, maskaronai”. Menininkai paroda siekia atkreipti dėmesį į pasaulį, kuriame gyvename. „Šiais makabriškais laikais svarbu žinoti tikrąsias vertybes ir siekti išlikti autentišku nūdienos santykiuose, grįstuose jausmų simuliacija ir paviršutiniškumu“ – teigia parodos autoriai.

3. Salvijos Vaičikonytės aliejinės tapybos paroda „Horizontai“ kviečia keliauti po Gruzijos kalnus, Irano dykumas ir Vilniaus gatves. S. Vaičikonytės – iliustratorės ir solo keliautojos paroda Energetikos ir technikos muziejaus Kondensatorių salėje veiks iki kovo 3 d.

Kokiu įdomiu faktu galėtumėte pasidalinti apie jūsų įstaigą? Papasakokite, ko galbūt apie jūsų įstaigą nežino lankytojas?

Energetikos ir technikos muziejus yra didžiausias technikos muziejus Lietuvoje. Muziejus, įsikūręs senojoje Vilniaus elektrinėje, savo 21–ąjį gimtadienį švęs šių metų vasario 14 d. Naujausia ETM erdvėje – Virsmo salė. Interaktyvios ekspozicijos centre, Faradėjaus narve, įrengtos dvi didžiausios Tesla ritės Baltijos šalyse, o salės pašonėje atverti istoriniai pirmosios viešosios Vilniaus miesto elektrinės kamino pamatai, kurių vieta iki šiol nebuvo tiksliai žinoma.

Kelintus metus dalyvaujate SU-MENĖK iniciatyvoje? Kaip manote, kuo ši iniciatyva svarbi tiek meno įstaigoms, tiek pačiam Vilniaus miestui?

Energetikos ir technikos muziejus SU-MENĖK iniciatyvoje dalyvauja pirmą kartą. Manome, jog meno įstaigoms tai puikus būdas supažindinti visuomenę su kultūra, menu ir miesto paveldu. Vilniaus miestui iniciatyva naudinga, nes garsina sostinės vardą ir šviečia miesto gyventojus bei svečius.

Energetikos ir technikos muziejus. Muziejaus nuotr. arch.

VDA LAUKO EKSPO

Kuo ypatinga jūsų dabartinė paroda?

VDA Lauko ekspo iki vasario 12 d. eksponuojama Keramikos katedros dėstytojos keramikės Rūtos Šipalytės projekto „Silicio namai“ objektai.
Kitus du savaitgalius bus pristatomas Keramikos bakalaurės Vytautės Latožaitės diplominis darbas „Limbo“. Autorė kuria penkis atskirus žmonijos išlikimui grėsmę keliančius naratyvus.

Kokiu įdomiu faktu galėtumėte pasidalinti apie jūsų įstaigą? Papasakokite, ko galbūt apie jūsų įstaigą nežino lankytojas?

Vasario 2 d. penktadienį 15:00 val. planuojamas susitikimas su autore – Rūta Šipalyte.
Vasario 25 d. sekmadienį 13:00 val. planuojamas sisitikimas su autore – Vytaute Latožaite.

Galerija apšviečiama vakarinėmis valandomis - darbai atrodo dar įspūdingiau!

Kelintus metus dalyvaujate SU-MENĖK iniciatyvoje? Kaip manote, kuo ši iniciatyva svarbi tiek meno įstaigoms, tiek pačiam Vilniaus miestui?

Kelerius metus dalyvaujame iniciatyvoje. Padidėja lankytojų srautas ir susidomėjimas šiuolaikiniu menu.

Vytautė Latožaitė, Limbo, 2022 . Nuotr. aut. Jurgita Jasinskaitė

GALERIJA „TERRA RECOGNITA“

Kuo ypatinga jūsų dabartinė paroda?

Galerijoje „terra recognita“ pristatoma naujos, menininko Sauliaus Vaitiekūno, instaliacijos „Pastebėjimai. Įžvalgos. Liudijimai“ fragmentai. Pilna instaliacija pirmą kartą buvo pristatyta tarptautinėje šiuolaikinio meno mugėje „Art Vilnius“ 2023.
Taip pat galerijoje galima apžiūrėti juvelyrinius menininko S. Vaitiekūno dirbinius, ankstesnių instaliacijų fragmentus.

Kokiu įdomiu faktu galėtumėte pasidalinti apie jūsų įstaigą? Papasakokite, ko galbūt apie jūsų įstaigą nežino lankytojas?

Esame ilgiausias darbo valandas dirbanti meno galerija Vilniuje, o galbūt ir visoje Lietuvoje.

Kelintus metus dalyvaujate SU-MENĖK iniciatyvoje? Kaip manote, kuo ši iniciatyva svarbi tiek meno įstaigoms, tiek pačiam Vilniaus miestui?

„SU-MENĖK“ dalyvaujame nuo pirmųjų projekto metų. Siekdami trumpai apibūdinti šios iniciatyvos svarbą, galime pasidalinti pačių lankytojų įžvalgomis – šis projektas suteikia galimybę pamatyti daug naujų meno erdvių, dar kartą apsilankyti jau pamėgtose vietose ir atrasti meno pasaulį naujai.

Galerija terra recognita. Galerijos nuotr. arch.

Vlado Vildžiūno galerija/Jeruzalės skulptūrų sodas

Kuo ypatinga jūsų dabartinė paroda?

Paroda „Kas VILNIAUS nematė – nematė STEBUKLO“ lankytoją gali nustebinti savo patriotiškumu ir nuoširdumu.

Apie parodą pasakoja parodos kuratorė, dailininkė, Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos, kitų Vilniaus mokyklų neformaliojo dailės ugdymo mokytoja, Metų mokytojo premijos laureatė Julija Ikamaitė: „Vilniaus, nuostabaus miesto viziją kūrė kelios čiurlioniukų septintokų kartos. Įkvėpimo semtasi tyrinėjant Vilniaus bažnyčių bokštus, tačiau patys kūriniai - tai kiekvieno autoriaus originali dovana miestui. 
Vilniaus Aukštutinės ir Žemutinės pilių maketas sukurtas 2011-2013 metais, septintokų ir savanoriškai prisijungusių vyresnėlių. Pilių maketų konkurse „Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės pilių takais“ jis laimėjo pirmąją vietą ir buvo padovanotas Valdovų rūmams. Šiame bendrame kūrinyje laikytasi tikslaus mastelio, perversta daug knygų, senų piešinių, ieškant 17 a. vidurio Šventaragio slėnyje išsidėsčiusių Žemutinės ir Aukštutinės pilių, Katedros, Radvilų rūmų ir aplinkinių gatvelių vaizdų.

Inžinerijos licėjaus mokinukai (1-8 kl.) dovanoja visą pasakojimą, kuriame galime atpažinti svarbiausius simbolius - gėrio ir blogio kovą, t.y. Raitelių gynėjų (Vyčių) kovą su slibinais, miestą – kaip gražiausios žmonių bendrystės ir tarpusavio sutarimo simbolį. Pasakojime išrikiuojami ir Lie–tuvos valdovų ir jų žmonų portretai – Lietuvos karaliaus Vytauto Didžiojo, Lietuvos didžiųjų kunigaikščių Gedimino, Kęstučio, Žygimanto Augusto, Lietuvos karalienės Mortos, Gedimino žmonos didžiosios kunigaikštienės Jaunės, didžiųjų kunigaikštienių ir Lenkijos karalienių Bonos Sforcos ir Barboros.

Visos šios temos – amžinos, bet tik jas išskleidžiant čia ir dabar, vėl ir vėl kaip vėliavą, kiekvieną naują kartą jos prakalbina iš naujo. 
Todėl paskutinis parodos akcentas – čiurlioniukų  sukurtos Vyčio vėliavos. Tai visiškai laisva mūsų istorinės Vyčio vėliavos vizija, išsaugojant pačią simbolio širdį - Raitelį gynėją. Su šiomis vėlia–vomis kiekvienais metais žygiuojama Vasario 16-osios eisenoje iki daktaro Jono Basanavičiaus kapo. Pačios vėliavos sukurtos 2018 metais, Valstybės atkūrimo šimtmečiui paminėti.
Todėl - vėl ir vėl- yra šios parodos tikslas. Kol ima vertis gilesnės prasmės ir kiekvienas iš mūsų viduj ima plazdėti kaip vėliava."

Mokytoja Julija yra kalbėjusi: „[...] iš tikrųjų labai talentingam žmogui, kuris turi Dievo dovaną, dažniausiai mokytojo darbas yra netrukdyti jam. Nesugadinti jo, leisti tam talentui skleistis, gal išmokyti dirbti, gal dar kažko, nedaug. O šiaip tai yra begalinis džiaugsmas – dirbti su kūrybingais, talentingais žmonėmis. Tai yra didžiulis malonumas.[...] Va tam abipusiame ryšy pradedi bendrauti užmiršęs, kad esi mokytojas, užmiršęs, kad esi mokinys ir tiesiog tai yra bendraminčių būrys, kurie turi kažką, kažkokią viziją, ir visiems yra labai smagu.“

Kokiu įdomiu faktu galėtumėte pasidalinti apie jūsų įstaigą? Papasakokite, ko galbūt apie jūsų įstaigą nežino lankytojas?

1978-1979 m. savo Jeruzalės sodo lauko dirbtuvėje ir namuose Vildžiūnai pradėjo rengti draugų menininkų parodas ir konceptualius žaidimus, kurių metu sode būdavo pristatomos menininkų instaliacijos. Jeruzalės sode buvo surengtos į oficialias parodas nepriimtų tekstilininkės Kazimieros (Kazės) Zimblytės darbų parodos, eksponuotos abstrakčios, minimalistinės pieštos ir tapytos „Juostos“, Algimanto Zokaičio tapyba. Marija Ladigaitė prisimena:„..pradėjome vadinamuosius konceptualius žaidimus, akcijas, kurias nuo ryto iki vakaro rengdavome sode. 1978 metais Kazė apipynė senąjį sodą ryžių popieriaus juostomis, Mazūras pripūtė didžiulę žarną, Karalius ekspromtu suvirino konstruktyvią figūrą, o Vladas tarp šakų pripynė virvinių voratinklių.“(„Tylusis modernizmas.1962-1982“).

Dar prieš Vildžiūno kelionę į Jungtines Valstijas 1973 m. sode būta įvairių teatrališkų akcijų, (tuo metu Jurašai gyveno Vildžiūnų dirbtuvėje) – žydinčiame sode šalia ką tik iškilusios Vildžiūno gipsinės „Barboros“ tarsi iš spektaklio nužengia aktorė Rūta Staliliūnaitė Barboros Radvilaitės kostiumu, Vildžiūno 16 mm šveicariška kamera sukamas trumpametražis vaidybinis filmas „Kelionė į Paryžių“, kurio artistai – namiškiai, vaikai, draugai, pantomimos aktorius Zigmas Banevičius-Kūdra, taip pat ir Vildžiūno studijų draugas T. K. Valaitis, atjojantis į sodą iš Riešės žirgyno.

Daugiau apie Jeruzalės skulptūrų sodą ir Vlado Vildžiūno galeriją skaitykite – www.skulpturusodas.com

Kelintus metus dalyvaujate SU-MENĖK iniciatyvoje? Kaip manote, kuo ši iniciatyva svarbi tiek meno įstaigoms, tiek pačiam Vilniaus miestui?

Iniciatyvoje SU-MENĖK dalyvaujame pirmus metus. Miestiečiams tai išties puiki proga atrasti naujas meno erdves Vilniaus mieste ir aplankyti jau žinomas, o dalyviams – pristatyti save ir pamatyti/atrasti kitus. Esame dėkingi už šią puikią iniciatyvą.

Paroda „Kas VILNIAUS nematė – nematė STEBUKLO“. Nuotr. aut. Laura Vildžiūnienė

IDEAS BLOCK - KOMPRESORINĖ

Kuo ypatinga jūsų dabartinė paroda?

Vasario mėnesį erdvėje vyks net dvi parodos – Įvykių horizontas ir Skilimo taškas. Šios parodos skirtos Ideas Block organizacijos 7-tajam gimtadieniui paminėti bei yra paskutinės parodos vyksiančios Kompresorinės patalpose, prieš užveriant erdvės duris vasario pabaigoje. Tad tai yra ir paskutinės progos apsilankyti šioje vietoje. Parodos kviečia simboliškai apmąstyti pabaigas ir naujas pradžias, bei ribines būsenas. Lankytojai gali būti ne tik žiūrovais, bet ir patys tapti kūrėjais, tyrinėjant savo aplinką ir įrėminant savo laiko atspaudus Kompresorinėje ar aplink ją, atrandant savo unikalius skilimo taškus.

Kokiu įdomiu faktu galėtumėte pasidalinti apie jūsų įstaigą? Papasakokite, ko galbūt apie jūsų įstaigą nežino lankytojas?

Ideas Block organizacijos kultūrinė erdvė Kompresorinė yra įsikūrusi buvusiose fizikos insituto patalpose - kompresorinėje. Čia vyksta ne tik parodos, bet ir koncertai bei kiti kultūriniai renginiai. Deja vasario mėnesis yra paskutinis Kompresorinės gyvavimo mėnesis, po kurio ji užvers duris, o šioje vietoje atsiras ministerijų miestelis.

Kelintus metus dalyvaujate SU-MENĖK iniciatyvoje? Kaip manote, kuo ši iniciatyva svarbi tiek meno įstaigoms, tiek pačiam Vilniaus miestui?

SU-MENĖK dalyvaujame pirmą kartą ir labai džiaugiamės galėdami būti dalimi šios iniciatyvos, padedančios meną padaryti prieinamesnį visiems. Meno įstaigoms ši iniciatyva padeda būti atrastoms naujų lankytojų ir dalintis idėjomis, kurios galbūt įprastai nepasiektų tiek daug žmonių. Na ir žinoma visiems Vilniaus gyventojams ar lankytojams – tai puiki proga atrasti naujas vietas, menininkus ir kūrinius, ar sužinoti kažką naujo.

Hasan Alp Celikel ir Aistė Kalvelytė paroda Kreivas Prisitaikymas, 2023. Nuotr. aut. Liucija Dervinytė

Previous
Previous

Susipažinkim (III): „5 malūnai“, The Rooster Gallery, Markučių dvaro muziejus, galerija „Vartai“ ir Pamėnkalnio galerija

Next
Next

Susipažinkim (I): Vilniaus rotušė, Nacionalinė dailės galerija, Marijos ir Jurgio Šlapelių muziejaus galerija, galerija Arka ir W Gallery